Home | What's New | Photos | Histories | Sources | Reports | Cemeteries | Headstones | Statistics | Surnames |
Matches 1 to 80 of 1808
# | Last Name, Given Name(s) | Born | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
TUCKER Alice |
Abt Oct 1649 | Paul CON | I22648 |
2 |
BRIMACOMBE Susanna |
Oct 1761 | Holsworthy DEV | I3607 |
3 |
INCH Elizabeth |
Oct 1782 | Sutcombe DEV | I3363 |
4 |
HICKS Grace |
Oct 1799 | Launcells CON | I41064 |
5 |
BURROW Grace |
Oct 1832 | Morwenstow CON | I14659 |
6 |
FISHLEIGH George |
Oct 1833 | Milton Damerel DEV | I43048 |
7 |
LITTLEJOHNS Jabez |
Oct 1837 | Morwenstow CON | I23120 |
8 |
BRIMACOMBE Josiah B. |
Between Oct 1838 and Dec 1838 | 'Tonacombe', Morwenstow CON | I974 |
9 |
NANKIVELL Rachel |
Between Oct 1838 and Dec 1838 | DEV | I34633 |
10 |
WALTER Charlotte |
Between Oct 1838 and Dec 1838 | Bradworthy DEV | I3291 |
11 |
ROWLAND Ann Werren |
Between Oct 1839 and Dec 1839 | Northcott Hamlet DEV | I21707 |
12 |
WALTER Mary Grace |
Between Oct 1839 and Dec 1839 | Bradworthy DEV | I9582 |
13 |
NANKIVELL Rachel |
Oct 1840 | Tavistock DEV | I34634 |
14 |
WALTER Tryphena Ann |
Between Oct 1841 and Dec 1841 | West Putford DEV | I22688 |
15 |
CORY John Henry |
Between Oct 1842 and Dec 1842 | Plympton St. Mary (District Registration) DEV | I36740 |
16 |
HOPPER William Cottle |
Between Oct 1842 and Dec 1842 | Hartland DEV | I20313 |
17 |
CHING Sophia Ann |
Between Oct 1843 and Dec 1843 | I3776 | |
18 |
GRILLS Emma Grace |
Oct 1843 | Pancrasweek DEV | I27438 |
19 |
HOPPER Nora Grace |
Oct 1843 | Kilkhampton CON | I14663 |
20 |
HOPPER Ann |
Oct 1844 | Poughill CON | I16313 |
21 |
RUDALL Mordaunt |
Between Oct 1846 and Dec 1846 | Sheepwash DEV | I22701 |
22 |
CORY Charles Edward |
Between Oct 1847 and Dec 1847 | Plympton St. Mary (District Registration) DEV | I36743 |
23 |
HOBBS Mary Grace |
Between Oct 1847 and Dec 1847 | Bradworthy DEV | I20644 |
24 |
HOCKRIDGE Ann Elizabeth |
Oct 1847 | Plymouth DEV | I31871 |
25 |
JORDAN William Richard |
Oct 1847 | Holsworthy DEV | I20600 |
26 |
SUMNER George Thomas |
Between Oct 1848 and Dec 1848 | Hampton Wick MDX | I3823 |
27 |
TREMEER James |
Between Oct 1848 and Dec 1848 | Welcombe DEV | I25138 |
28 |
GRIGG Sarah Ann |
Abt Oct 1849 | Kilkhampton CON | I30085 |
29 |
NANKIVELL Isaac John |
Between Oct 1849 and Dec 1849 | Liskeard CON | I34639 |
30 |
GRILLS Richard Nathan |
Between Oct 1850 and Dec 1850 | Bradworthy DEV | I20694 |
31 |
HOPPER Josiah Cottle |
Between Oct 1851 and Dec 1851 | I20318 | |
32 |
RUDALL Hadassah |
Between Oct 1851 and Dec 1851 | Torrington DEV | I22705 |
33 |
CORNISH Mary Ann |
Oct 1852 | ONT | I37706 |
34 |
GRIGG Elizabeth |
Between Oct 1852 and Dec 1852 | Stratton (District Registration) CON | I30087 |
35 |
SUMNER Sarah Ann |
Between Oct 1852 and Dec 1852 | Hampton Wick MDX | I3825 |
36 |
TREWIN Sophia |
Between Oct 1852 and Dec 1852 | Stratton CON | I15970 |
37 |
ASHTON William Lawrence |
Oct 1853 | West Putford DEV | I28044 |
38 |
HART Betsey Luvinie |
Oct 1853 | Goderich, Huron ONT | I16554 |
39 |
SAMELLS William Baskerville |
Between Oct 1853 and Dec 1853 | Launceston CON | I5402 |
40 |
WALTER Elizabeth Grace |
Oct 1853 | Chilwell VIC | I69 |
41 |
WILLS Emma Grigg |
Between Oct 1853 and Dec 1853 | Bideford DEV | I5723 |
42 |
ABBOTT Charles Edward |
Between Oct 1854 and Dec 1854 | Bideford DEV | I15453 |
43 |
WALTER Emmaline Susan |
Between Oct 1854 and Dec 1854 | I11226 | |
44 |
DINNIS Richard |
Between Oct 1855 and Dec 1855 | Stratton (District Registration) CON | I40285 |
45 |
WALTER Benjamin |
Between Oct 1855 and Dec 1855 | Hartland DEV | I11044 |
46 |
GRILLS Richard |
Between Oct 1856 and Dec 1856 | Bradworthy DEV | I6279 |
47 |
TREWIN Francis Richard Longhurst |
Between Oct 1856 and Dec 1856 | Stoke Damerel DEV | I15937 |
48 |
WESTAWAY Eliza Jane |
Between Oct 1857 and Dec 1857 | Holsworthy (District Registration) DEV | I18471 |
49 |
HEARD Grace |
Oct 1858 | Hartland DEV | I3780 |
50 |
HENWOOD Kate Hawkey |
Between Oct 1858 and Dec 1858 | Lambeth LND | I30315 |
51 |
SMALE Mark |
Between Oct 1858 and Dec 1858 | Dover KEN | I1389 |
52 |
WALTER Lydia Ann |
Oct 1858 | Bristol GLS | I16443 |
53 |
ALLIN Elizabeth Ann |
Oct 1859 | DEV | I19512 |
54 |
COLWILL Bessie Anna Walter |
Between Oct 1859 and Dec 1859 | Bideford (District Registration) DEV | I16385 |
55 |
WALTER William Pillman |
Between Oct 1859 and Dec 1859 | Hartland DEV | I11051 |
56 |
ALLIN James |
Oct 1860 | DEV | I19513 |
57 |
JEWELL Edward Henry |
Between Oct 1860 and Dec 1860 | Bideford DEV | I34544 |
58 |
ROWLAND Mervyn Mercer |
Between Oct 1860 and Dec 1860 | I21715 | |
59 |
STEER Catherine Mary Grigg |
Between Oct 1860 and Dec 1860 | Chelsea MDX | I30070 |
60 |
BROAD Emma Brimacombe |
Between Oct 1861 and Dec 1861 | St. Mary, Truro CON | I11252 |
61 |
LANE Martha Jane |
Oct 1862 | South Petherwin DEV | I42596 |
62 |
DUNN Gilbert Babbage |
Between Oct 1863 and Dec 1863 | Parkham DEV | I20882 |
63 |
SHORT Eli |
Between Oct 1863 and Dec 1863 | Bradworthy DEV | I11510 |
64 |
WOOD Thomas William |
Between Oct 1863 and Dec 1863 | Kilkhampton CON | I30307 |
65 |
COLLACOTT John Henry |
Abt Oct 1864 | Holsworthy DEV | I27485 |
66 |
WALTER Frederick Thomas |
Between Oct 1864 and Dec 1864 | 'Galsham Farm', Hartland DEV | I11269 |
67 |
HARDING Joslin |
Between Oct 1865 and Dec 1865 | Bradworthy DEV | I37584 |
68 |
SLEE Frederick |
Between Oct 1865 and Dec 1865 | Sutcombe DEV | I15999 |
69 |
BRIMACOMBE Cecil Charles |
Between Oct 1866 and Dec 1866 | Bideford (District Registration) DEV | I33990 |
70 |
HARTMAN Joseph |
Oct 1866 | ONT | I11521 |
71 |
MASON Eliza Rebecca |
Oct 1867 | Camberwell SRY | I20010 |
72 |
PIPER James Edward |
Oct 1867 | Mount Moriac VIC | I4364 |
73 |
SMALE Grace Matilda |
Between Oct 1867 and Dec 1867 | Dover KEN | I1157 |
74 |
STONE Bessie Jane |
Between Oct 1867 and Dec 1867 | Hartland DEV | I20780 |
75 |
WALTER Ann Ursula |
Between Oct 1867 and Dec 1867 | Hartland DEV | I11054 |
76 |
CORNISH Francis |
Oct 1868 | ONT | I37756 |
77 |
SUMNER Charles Alfred |
Between Oct 1868 and Dec 1868 | Kingston-upon-Thames SRY | I9535 |
78 |
WOOD Frederick John |
Between Oct 1868 and Dec 1868 | Kilkhampton CON | I30311 |
79 |
ASHTON Eliza Jane |
Between Oct 1869 and Dec 1869 | I14606 | |
80 |
BEER Thomas |
Oct 1869 | Great Torrington DEV | I25225 |
Matches 1 to 1 of 1
# | Last Name, Given Name(s) | Christened | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
BRAY William |
23 Oct 1807 | Launcells CON | I32595 |
Matches 1 to 80 of 1579
# | Last Name, Given Name(s) | Died | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
YEO William |
Oct 1636 | Bradworthy DEV | I2086 |
2 |
DAY John |
Oct 1639 | St. Columb Major CON | I29844 |
3 |
CORNISH John |
Oct 1645 | Poughill CON | I26455 |
4 |
CORNISH John |
Oct 1647 | Poughill CON | I26456 |
5 |
PENALUNA Charity |
Oct 1664 | Constantine CON | I22674 |
6 |
FRAY Grace |
Oct 1714 | Kilkhampton CON | I20832 |
7 |
COLWILL George |
Oct 1783 | Poundstock CON | I26502 |
8 |
CORNISH Dorcas |
Oct 1785 | Kilkhampton CON | I25305 |
9 |
ASHTON Dorcas |
Oct 1803 | Kilkhampton CON | I2496 |
10 |
WETHERIDGE Thomas |
Oct 1807 | Bradworthy DEV | I20842 |
11 |
MARTIN Thomas |
Oct 1815 | Kilkhampton CON | I38707 |
12 |
CORNISH Grace |
Oct 1818 | Kilkhampton CON | I29937 |
13 |
HOPPER William |
Oct 1818 | I17399 | |
14 |
ASHTON Thomas |
Oct 1819 | Merton DEV | I25324 |
15 |
TREMERE Elizabeth |
Oct 1824 | Kilkhampton CON | I2039 |
16 |
SNELL Rachael |
Oct 1825 | Great Torrington DEV | I25735 |
17 |
PENALUNA John |
Oct 1826 | Mylor CON | I1375 |
18 |
VINSON Susanna |
Oct 1827 | Stratton CON | I37973 |
19 |
HOPPER Jane |
Oct 1831 | Bradworthy DEV | I10702 |
20 |
SUTCLIFFE Eliza Sophia |
Oct 1831 | St. Martin in the Fields, Westminster LND | I20000 |
21 |
WICKETT Richard |
Oct 1834 | 'Lapthorne Farm', Launcells CON | I3614 |
22 |
HOCKRIDGE Daniel John |
Oct 1836 | Kilkhampton CON | I29930 |
23 |
HORRELL John |
Between Oct 1837 and Dec 1837 | Plympton St. Mary DEV | I34905 |
24 |
TREMERE Mary |
Oct 1837 | Crediton DEV | I2009 |
25 |
WALTER Nathan |
Oct 1838 | 'New Inn', Bradworthy DEV | I16079 |
26 |
WARREN Ann |
Oct 1838 | Boyton CON | I2518 |
27 |
ALLIN Dorothy |
Between Oct 1840 and Dec 1840 | I16858 | |
28 |
SAMELLS Richard |
Oct 1848 | Marhamchurch CON | I2507 |
29 |
ASHTON Lawrence |
Between Oct 1852 and Dec 1852 | Stratton CON | I7073 |
30 |
FOX Elizabeth Anne |
Between Oct 1857 and Dec 1857 | Shrewsbury SAL | I30011 |
31 |
SMALE Eliza Jane |
Between Oct 1857 and Dec 1857 | Dover KEN | I10054 |
32 |
CHING Charlotte |
Oct 1861 | Geelong VIC | I194 |
33 |
RUDALL Anna Sarah |
Between Oct 1861 and Dec 1861 | Torrington DEV | I22698 |
34 |
HONEY John |
Oct 1863 | Stratton CON | I26227 |
35 |
BAKER Ann |
Oct 1865 | Kilkhampton CON | I804 |
36 |
NANKIVELL William |
Oct 1866 | Tavistock DEV | I34625 |
37 |
PRUST Sarah Ann Hernaman |
Oct 1867 | Islington LND | I30532 |
38 |
CORNISH William |
Between Oct 1868 and Dec 1868 | Bideford (District Registration) DEV | I30702 |
39 |
FINNERMORE Fanny |
Between Oct 1874 and Dec 1874 | Great Torrington DEV | I27040 |
40 |
CLEAVE Flora |
Oct 1875 | Kilkhampton CON | I30728 |
41 |
WATTS John |
Oct 1877 | Stratton CON | I18863 |
42 |
SUTCLIFFE Richard Pinnock |
Oct 1878 | Lewisham LND | I3554 |
43 |
SUTCLIFFE Richard Pinnock |
Oct 1878 | Lewisham LND | I19994 |
44 |
PASCOE Charity |
Oct 1880 | Redruth CON | I38684 |
45 |
JOHNSON George |
Between Oct 1881 and Dec 1881 | Chertsey (District Registration) | I29976 |
46 |
FOSTER William Henry |
Oct 1887 | Sebastopol VIC | I4281 |
47 |
JEWELL John |
Oct 1888 | Launcells CON | I25644 |
48 |
WICKETT John Brimacombe |
Oct 1889 | Stratton CON | I17370 |
49 |
SMITH Dorcas |
Between Oct 1890 and Dec 1890 | Newbury BRK | I29972 |
50 |
SMITH William David Mill |
Between Oct 1892 and Dec 1892 | Lambeth LND | I30008 |
51 |
VANSTONE Thomas |
Between Oct 1892 and Dec 1892 | Alwington DEV | I10983 |
52 |
SELLICK Charles Henry |
Oct 1893 | West Ham ESS | I35764 |
53 |
WHITE Richard |
Oct 1893 | VIC | I19327 |
54 |
WOOD Olive Lucy |
Between Oct 1893 and Dec 1893 | Exeter DEV | I30316 |
55 |
COOK Elizabeth |
Oct 1894 | Hamilton VIC | I435 |
56 |
EDMONDS Caroline Jane |
Between Oct 1894 and Dec 1894 | Swansea GLA | I36797 |
57 |
DAYMAN Minnie |
Between Oct 1895 and Dec 1895 | Bradworthy DEV | I31360 |
58 |
WOODYATT Lilian Maud Prust |
Between Oct 1895 and Dec 1895 | Merthyr-Tydfil GLA | I30572 |
59 |
ORCHARD James J. |
Oct 1896 | I26524 | |
60 |
COLES Gaius |
Between Oct 1897 and Dec 1897 | Holsworthy DEV | I14677 |
61 |
JONES Richard |
Oct 1898 | Sutcombe DEV | I27482 |
62 |
(----) Elizabeth |
Oct 1899 | Chittlehampton DEV | I25677 |
63 |
BRADDICK Joseph John A. |
Oct 1899 | Bideford DEV | I20373 |
64 |
MCKIM Phillip |
Oct 1899 | Mount Moriac VIC | I19230 |
65 |
TAYLOR William Eastman |
Between Oct 1902 and Dec 1902 | Bideford DEV | I34525 |
66 |
HERN Grace |
Oct 1903 | Cardiff GLA | I34520 |
67 |
JORY Hedley Victor |
Oct 1903 | Creswick VIC | I19702 |
68 |
TRELIVING Beatrice M. |
Between Oct 1906 and Dec 1906 | Devonport DEV | I19888 |
69 |
FOX Emelie Marie |
Between Oct 1907 and Dec 1907 | Halifax YKS | I30013 |
70 |
ROBINS John Harvey |
Oct 1908 | 6 Stewart Street, Footscray VIC | I4126 |
71 |
HEYWOOD Muriel Elizabeth |
Oct 1910 | Kilkhampton CON | I43181 |
72 |
GREGORY William Arthur |
Between Oct 1912 and Dec 1912 | Barnstaple DEV | I39449 |
73 |
REIDY Charles Edward |
Oct 1913 | Creswick VIC | I7222 |
74 |
HOPPER Nora Grace |
Oct 1914 | London LND | I14663 |
75 |
DENNIS Winifred Emma |
Oct 1915 | Newton Abbot DEV | I33339 |
76 |
SUMNER Elizabeth Sophia S. |
Between Oct 1917 and Dec 1917 | Godstone SRY | I9553 |
77 |
BATEMAN Thelma Minnie Nellie |
Oct 1918 | Carlton VIC | I11666 |
78 |
SANDERS Gordon |
Oct 1919 | I28516 | |
79 |
STEER Catherine Mary Grigg |
Oct 1921 | Stratton CON | I30070 |
80 |
AYRES Jack Selwyn |
Oct 1925 | Terang VIC | I35816 |
Matches 1 to 80 of 747
# | Last Name, Given Name(s) | Buried | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
PENALUNA Charity |
Oct 1664 | Constantine Churchyard, Constantine CON | I22674 |
2 |
PRUST Thomas |
Oct 1799 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I30440 |
3 |
BRIMACOMBE Joanna |
Oct 1804 | Hartland DEV | I3623 |
4 |
WATTS Martha |
Oct 1824 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I2047 |
5 |
BRIMACOMBE Emma |
Oct 1827 | Morwenstow Churchyard, Morwenstow CON | I3629 |
6 |
WALTER Samuel |
Oct 1827 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I3095 |
7 |
CLARK Elizabeth |
Oct 1828 | Ilfracombe DEV | I24778 |
8 |
WALTER Nathan |
Oct 1828 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I3161 |
9 |
WARMINGTON Damaris |
Oct 1835 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I3334 |
10 |
WALTER Honor |
Oct 1840 | Morwenstow Churchyard, Morwenstow CON | I3128 |
11 |
WALTER Richard |
Oct 1842 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I5650 |
12 |
ASHTON Lawrence |
Oct 1846 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I11850 |
13 |
POTTERTON Henry |
Cal Oct 1846 | St. James' (Church of Ireland) Churchyard, Athboy MEA | I25285 |
14 |
WALTER Elizabeth Emm |
Oct 1849 | West Putford Churchyard, West Putford DEV | I3360 |
15 |
WALTER Richard |
Oct 1849 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I3006 |
16 |
WALTER Richard |
Oct 1851 | St. Andrew's Churchyard, Stratton CON | I7067 |
17 |
ALLIN Joanna |
Oct 1854 | Warbstow CON | I2281 |
18 |
PRUST Thomas |
Oct 1856 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I30547 |
19 |
VANSTONE Sarah |
Oct 1858 | West Putford Churchyard, West Putford DEV | I10984 |
20 |
WALTER William |
Oct 1858 | Port Hope, Northumberland ONT | I3352 |
21 |
WALTER Charles |
Oct 1859 | Manilla Union Cemetery, Manilla, Mariposa Twp., Victoria ONT | I2917 |
22 |
CAMPBELL Olive |
Oct 1862 | Sortore Cemetery, Edgington, Rock Island IL | I37376 |
23 |
GLENN Arthur Benjamin |
Oct 1864 | North Lake Cemetery, Chelsea, Washtenaw MI | I19386 |
24 |
SANDERS Emma Louisa |
Oct 1867 | Exeter Cemetery, Hay Twp., Huron ONT | I27428 |
25 |
VINSON Walter James |
Oct 1870 | Yorkville, Kendall IL | I27888 |
26 |
TREMEER Thomas |
Oct 1871 | Salem United Church Cemetery, Mariposa Twp., Victoria ONT | I2051 |
27 |
CORNISH Mary Ann |
Cal Oct 1872 | Woodham, Huron ONT | I37706 |
28 |
TREWIN Julia Louisa |
Oct 1873 | Mount Moriac Cemetery, Mount Moriac VIC | I19038 |
29 |
COTTLE Ann |
Oct 1874 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I4588 |
30 |
BUCKLER William |
Oct 1876 | Groveside Municipal Cemetery, Whitby ONT | I26929 |
31 |
WALTER Elizabeth Ann |
Oct 1876 | Blackstock United Church/Old Methodist Cemetery, Blackstock, Cartwright Twp., Durham ONT | I1999 |
32 |
BANBURY Thomas |
Oct 1877 | Copthorne Methodist Churchyard, North Petherwin DEV | I29241 |
33 |
STONE Bessie Jane |
Oct 1879 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I20780 |
34 |
SANDERS Eliza Hellen |
Oct 1880 | Exeter Cemetery, Hay Twp., Huron ONT | I28919 |
35 |
SMEETH Elizabeth |
Oct 1880 | Stratton Churchyard, Stratton CON | I31062 |
36 |
COTTLE Damaris |
Oct 1881 | St. Nectan's Churchyard, Welcombe DEV | I11435 |
37 |
GRIGG Thomas |
Oct 1881 | Rosehill Cemetery, Chicago, Cook IL | I30081 |
38 |
VANSTONE Amelia |
Oct 1882 | Colborne Cemetery, Colborne, Huron ONT | I16717 |
39 |
WITHERIDGE James |
Oct 1882 | Lynton Churchyard, Lynton DEV | I24692 |
40 |
ROBBINS Walter Dean |
Oct 1883 | Orono Cemetery, Orono, Durham ONT | I29882 |
41 |
SHEPHERD Jane |
Oct 1883 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I3561 |
42 |
VANSTONE Elizabeth |
Oct 1883 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I10977 |
43 |
OSBORNE Richard |
Oct 1884 | Ebenezer Cemetery, Courtice, Durham ONT | I1519 |
44 |
TREMEERE Mary |
Oct 1884 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I2972 |
45 |
BARFETT Frederick James |
Oct 1885 | Free Church Cemetery, Bradworthy DEV | I7412 |
46 |
HAMMETT Thomas Pow |
Oct 1885 | Great Torrington DEV | I27052 |
47 |
LANE Mary Ann |
Oct 1886 | West Putford Churchyard, West Putford DEV | I4928 |
48 |
ASHTON Francis Thomas |
Oct 1888 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I17285 |
49 |
LEARD Lilly |
Oct 1888 | People's Cemetery, Summerside, Prince PEI | I30788 |
50 |
TOM Nicholas |
Oct 1888 | Byng Wesleyan Cemetery, Byng NSW | I14092 |
51 |
BENNETT James Ayrie |
Oct 1890 | Urana Cemetery, Urana NSW | I3719 |
52 |
WALTER John |
Cal Oct 1890 | Lana Wesleyan Chapel Cemetery, Pancrasweek DEV | I9755 |
53 |
WRIGHT Lucy Evelyn |
Oct 1891 | Nestleton United Church Cemetery, Nestleton, Durham ONT | I15360 |
54 |
BARRETT Frances Hockridge |
Oct 1892 | Cairo Cemetery, Cairo, Pratt Co. KS | I38042 |
55 |
BRIMACOMBE William Edward |
Oct 1892 | Sutcombe Churchyard, Sutcombe DEV | I5683 |
56 |
SANGUIN Christina |
Oct 1892 | Zion United Church Cemetery, Victoria ONT | I23194 |
57 |
WORDEN Arthur John |
Oct 1894 | Ebenezer Cemetery, Courtice, Durham ONT | I18117 |
58 |
ASHTON Frank Owen |
Oct 1895 | St. James Cemetery, Toronto ONT | I28381 |
59 |
FILMER Amy Sarah Fanny |
Oct 1895 | Nurrabiel Cemetery, Nurrabiel VIC | I114 |
60 |
GILBERT Richard |
Oct 1895 | Holsworthy DEV | I5620 |
61 |
WILLS Jared Cephas |
Oct 1895 | Plainfield Twp. Cemetery, Plainfield, Will IL | I27740 |
62 |
CULLIMORE Henry |
Oct 1897 | St. Thomas, Abersychan and Taywain MON | I24797 |
63 |
JOHNS William Walter |
Oct 1898 | Benalla Cemetery, Benalla VIC | I9144 |
64 |
OSBORNE Mary Ann |
Oct 1899 | Pilot Mound Greenwood Cemetery, Louise MAN | I13911 |
65 |
BRAGG Richard B. |
Oct 1901 | Bowmanville Cemetery, Bowmanville, Durham ONT | I18093 |
66 |
SAMELLS John Albert Edward |
Oct 1902 | Boyd Cemetery, Hepworth ONT | I5415 |
67 |
TEMPEST George Henry |
Oct 1903 | Wagga Wagga Monumental Cemetery, Wagga Wagga NSW | I14100 |
68 |
HOCKIN Laura Jane |
Oct 1904 | Titson Methodist Chapel Cemetery, Marhamchurch CON | I36007 |
69 |
OLIVER Monford L. |
Oct 1904 | United Church Cemetery, Grand Bend, Lambton ONT | I37873 |
70 |
SMITH Elizabeth Ann |
Oct 1906 | Woodville ONT | I33001 |
71 |
HOAR Ruth Winnifred |
Oct 1907 | Bowmanville Cemetery, Bowmanville, Durham ONT | I18067 |
72 |
WALTER William |
Oct 1907 | Bradworthy Churchyard, Bradworthy DEV | I7370 |
73 |
PILLMAN Joseph |
Oct 1908 | St. Nectan's Churchyard, Stoke, Hartland DEV | I18542 |
74 |
VAN NEST John |
Oct 1908 | Bowmanville Cemetery, Bowmanville, Durham ONT | I34464 |
75 |
THORNE Alice |
Oct 1909 | Bowmanville Cemetery, Bowmanville, Durham ONT | I5647 |
76 |
WICKETT John |
Oct 1909 | Shaver Cemetery, Cool IA | I17193 |
77 |
ALLIN Robert |
Oct 1910 | Oshawa Union Cemetery, Oshawa, Durham ONT | I5790 |
78 |
HEARD Emma Jane |
Oct 1910 | Mortlake Cemetery, Mortlake VIC | I32416 |
79 |
MASON Emma Grace |
Oct 1910 | Nestleton United Church Cemetery, Nestleton, Durham ONT | I2588 |
80 |
MCLEAN William Albert |
Oct 1910 | Etobicoke, Toronto ONT | I36492 |
Matches 1 to 80 of 525
# | Last Name, Given Name(s) | Married | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
GRILLS Abel
VANSTONE Elizabeth |
Between Oct 1852 and Dec 1852 | Launceston CON | I20485 I20645 |
2 |
HOCKRIDGE James
STEDWELL Jane |
Between Oct 1860 and Dec 1860 | Holsworthy (District Registration) DEV | I31830 I31835 |
3 |
JOHNS Thomas
ROBERTS Caroline |
Between Oct 1864 and Dec 1864 | DEV | I4214 I11895 |
4 |
SUMNER Charles
MAIDMENT Emily |
Between Oct 1867 and Dec 1867 | Marlborough WIL | I9522 I9533 |
5 |
HAWKINS William
OLIVER Emma Ann |
Between Oct 1869 and Dec 1869 | I20455 I21042 | |
6 |
KITTOW Edward Peter
BRIMACOMBE Emma |
Between Oct 1872 and Dec 1872 | Stratton CON | I977 I972 |
7 |
GLOVER Samuel
JOHNS Susan |
Between Oct 1874 and Dec 1874 | West Putford DEV | I2116 I2115 |
8 |
SUMNER James Hammond
CHESTER Eliza Jane |
Between Oct 1878 and Dec 1878 | Kingston-upon-Thames SRY | I3824 I9531 |
9 |
VANSTONE Walter Thomas
WESTAWAY Eliza Jane |
Between Oct 1878 and Dec 1878 | Holsworthy (District Registration) DEV | I18469 I18471 |
10 |
WILTON Joseph
WALTER Mary Ann |
Between Oct 1879 and Dec 1879 | Holsworthy DEV | I16085 I16084 |
11 |
ABBOTT Charles Edward
PEARD Elizabeth Grigg |
Between Oct 1881 and Dec 1881 | SOM | I15453 I5716 |
12 |
MARSHALL Francis
ORCHARD Ellen |
Between Oct 1881 and Dec 1881 | Stratton CON | I26705 I26682 |
13 |
CLEAVE Edmund George
WALTER Elizabeth |
Between Oct 1882 and Dec 1882 | Holsworthy (District Registration) DEV | I37714 I37713 |
14 |
ASHTON Thomas Norman
LOVERING Agnes Ann |
Oct 1886 | Barnstaple DEV | I28046 I28066 |
15 |
WONNACOTT Frederick
GRILLS Sarah Fanny |
Oct 1888 | Pancrasweek DEV | I27494 I20619 |
16 |
MARSHALL John
ORCHARD Norah |
Between Oct 1892 and Dec 1892 | Stratton CON | I26714 I26683 |
17 |
BRADDICK John Short
NICHOLLS Lillian Grace |
Oct 1894 | Bideford DEV | I16210 I16220 |
18 |
SUMNER Charles Alfred
WATERS Letitia |
Between Oct 1894 and Dec 1894 | Kingston-upon-Thames SRY | I9535 I9543 |
19 |
ISAAC George
TRATHEN Fanny Smale |
Between Oct 1895 and Dec 1895 | Barnstaple DEV | I36220 I36213 |
20 |
BRIMACOMBE William Augustus
KITE Laura Ann |
Between Oct 1899 and Dec 1899 | Holsworthy (District Registration) DEV | I5776 I5877 |
21 |
PRUST Richard
COUSINS Florence Mary |
Between Oct 1899 and Dec 1899 | Barnstaple (District Registration) DEV | I39435 I39463 |
22 |
COWLER George Henry
PRUST Emily Augusta |
Between Oct 1900 and Dec 1900 | Barnstaple (District Registration) DEV | I39469 I39436 |
23 |
GRENFELL Ernest
TAYLOR Alice |
Between Oct 1900 and Dec 1900 | Swansea GLA | I34578 I34563 |
24 |
SPICER William
WALTER Sophia Jane |
Between Oct 1900 and Dec 1900 | Holsworthy DEV | I27833 I17389 |
25 |
WALTER Sydney Richard
GLOVER Hetty |
Between Oct 1900 and Dec 1900 | Bideford (District Registration) DEV | I25236 I25240 |
26 |
QUICK Albert James
WALTER Annie |
Between Oct 1905 and Dec 1905 | Bideford (District Registration) DEV | I27839 I27832 |
27 |
WALTER William Henry
SPICER Susan |
Between Oct 1906 and Dec 1906 | Holsworthy DEV | I17391 I27838 |
28 |
WALTER Roger Burgoyne
PRESTON Louisa Mary |
Between Oct 1908 and Dec 1908 | Kensington LND | I10684 I11851 |
29 |
PAYNE John L.
WILKINSON Ruby Sussex |
Oct 1909 | St. John's Church, Gundagai NSW | I25778 I25777 |
30 |
FISHER Frank
BRIDGMAN Elsie |
Between Oct 1912 and Dec 1912 | Kingsbridge DEV | I19486 I19475 |
31 |
CARTER Abel Parry
DAINTON Gertrude Annie |
Oct 1915 | Bedwellty MON | I29038 I29027 |
32 |
PRUST Richard Cyril
RICHARDS Edith Eliza |
Oct 1918 | Barnstaple DEV | I30467 I30470 |
33 |
COCKRAM Victor Alexander
PRUST Irene Howard |
Oct 1920 | Barnstaple DEV | I30472 I30469 |
34 |
BALL John
BRIDGMAN Edith Blanche |
Between Oct 1921 and Dec 1921 | Newton Abbot DEV | I19497 I19465 |
35 |
PARSLEY William Andrew
PRUST Ada Eveline |
Between Oct 1921 and Dec 1921 | Barnstaple DEV | I39474 I39442 |
36 |
CAPRON Reginald William
GREGORY Emily Eliza |
Between Oct 1923 and Dec 1923 | Barnstaple DEV | I39452 I39447 |
37 |
EBBERT Reginald W.
GRIGG Josephine |
Between Oct 1923 and Dec 1923 | Liskeard CON | I30206 I30191 |
38 |
PENNINGTON Fred William
PARKS Lillian Grace |
Oct 1924 | I4944 I4974 | |
39 |
PRUST William Henry
HARTNOLL Ellen Beatrice |
Between Oct 1924 and Dec 1924 | Barnstaple (District Registration) DEV | I39464 I39467 |
40 |
LITTLEJOHNS Richard Wallace
JEFFREY Ada Caroline |
Oct 1925 | Bideford DEV | I43379 I43385 |
41 |
PRUST Claude
THORNE Lilian Mary |
Oct 1926 | Barnstaple DEV | I30468 I30471 |
42 |
DANN Frank
JOYNER Edith May |
Oct 1927 | Footscray VIC | I34897 I34896 |
43 |
GREGORY Frederick Thomas
SAGE Linda Ellen |
Between Oct 1927 and Dec 1927 | Barnstaple DEV | I39444 I39451 |
44 |
PILLMAN Daniel Newton
DANIEL Annie |
Between Oct 1927 and Dec 1927 | Bideford (District Registration) DEV | I35698 I35702 |
45 |
TOM William Samuel Heaver
HOCKING Dorothy |
Between Oct 1927 and Dec 1927 | Truro CON | I31788 I31794 |
46 |
COWLER George Henry
TUCKER Winifred Mary |
Between Oct 1930 and Dec 1930 | Barnstaple (District Registration) DEV | I39471 I39473 |
47 |
CLEAVE Arthur William
BASSETT Olga Mary |
Oct 1931 | Holsworthy DEV | I37720 I37721 |
48 |
MOORE Edward Cecil
NEWTON Hilda |
Oct 1932 | Morwenstow CON | I30478 I30492 |
49 |
WALTERS Frank S.
RICH Winifred Emma |
Between Oct 1932 and Dec 1932 | Totnes DEV | I36266 I36259 |
50 |
CLEMOW Ernest Cecil
TOMS Elizabeth Mavis |
Between Oct 1933 and Dec 1933 | Truro CON | I31796 I31789 |
51 |
GREGORY Richard Henry
CLOAK Gladys Maud |
Between Oct 1933 and Dec 1933 | Bideford DEV | I39448 I39453 |
52 |
STEVENS Frederick J.
BRIMACOMBE Ethel Grace |
Between Oct 1934 and Dec 1934 | Holsworthy (District Registration) DEV | I6031 I5881 |
53 |
ROWLANDS Evan W.
RICH Beatrice Ellen |
Between Oct 1936 and Dec 1936 | Totnes DEV | I36264 I36258 |
54 |
STONE William Ellis
THEODORE Edna Harriett |
Oct 1938 | Bideford DEV | I33327 I33328 |
55 |
DANIEL Harold Robert
WESTAWAY Mabel Ada |
Between Oct 1941 and Dec 1941 | Bideford DEV | I18809 I18810 |
56 |
GILSON John L.
GEDDES Ruth A. |
Oct 1942 | Brighton SSX | I33148 I33151 |
57 |
BALSDON Frederick Westaway
COLLIVER Margaret Mary |
Between Oct 1943 and Dec 1943 | I16256 I16258 | |
58 |
SUSSEX John Caleb
ROTTENBURY Ruby M. |
Oct 1948 | South Molton DEV | I28086 I28095 |
59 |
AYARS Thomas Henry
WOOD Dulcie Grace |
Oct 1949 | I4222 I7457 | |
60 |
ASHTON Mervyn Thomas
BAILEY Doreen Silvia |
Between Oct 1951 and Dec 1951 | Bideford (District Registration) DEV | I17762 I17763 |
61 |
BEER Arthur
MOORE Bessie Wickett |
Oct 1951 | Bideford DEV | I25013 I25017 |
62 |
CHOWANETZ Ronald
COATH Heather Jean |
Oct 1983 | I8267 I8260 | |
63 |
BUTT Joseph Lockwood
SCHOEFFNER Ida Virginia |
Oct 1985 | I16737 I16757 | |
64 |
HENDER Thomas
HORRELL Elizabeth |
1 Oct 1799 | Kilkhampton CON | I809 I798 |
65 |
BRAY Jonathan
COLE Sophia |
1 Oct 1842 | Home Twp., Algoma ONT | I32601 I34335 |
66 |
PENNINGTON Lewis George
LEIGHTY Josephine |
1 Oct 1889 | I5056 I5057 | |
67 |
GAY Robert
BRAY Alice Elizabeth |
1 Oct 1890 | VIC | I33522 I33499 |
68 |
GROSE William Richard
MAXWELL Margaret Jane Gilmour |
1 Oct 1902 | Toronto, York ONT | I18263 I39728 |
69 |
NANKIVELL John Henry
TREVASKIS Elizabeth Lavinia |
1 Oct 1910 | Moonta SA | I35064 I35090 |
70 |
COTTON Samuel John
CORY Emily Verna |
1 Oct 1914 | Bradworthy DEV | I40107 I40131 |
71 |
GRAY Frederick Harold
ATKINSON Eleanor |
1 Oct 1927 | Toronto, York ONT | I40394 I40402 |
72 |
BLACKMORE John Aloysuis
WALLACE Ida Josephine |
1 Oct 1931 | Winnipeg MAN | I29573 I29567 |
73 |
WINDSOR Lea Vincent Newmills
HOWATT Helen Elizabeth |
1 Oct 1932 | I31009 I30995 | |
74 |
BRAY Mary L.
WALKER Harold Joe |
1 Oct 1955 | I34981 I34982 | |
75 |
ELLIOTT Edgar Erastus
BLACKSTOCK Minnie |
1 Oct 1957 | I5806 I5939 | |
76 |
PERRIN David Alfred
MCINTOSH Greeta Marie |
1 Oct 1960 | Virden MAN | I5194 I5188 |
77 |
WOOD John Murray
RIETMULLER Irene Charlotte Elizabeth |
1 Oct 1978 | St. Joseph's Church, Bowmanville ONT | I5370 I5376 |
78 |
WILSON Michael
PERRIN Sheryle Marie |
1 Oct 1982 | I5546 I5195 | |
79 |
LEIGH Kevin Mountjoy
HEPWORTH Glenda Joan |
1 Oct 1983 | I8190 I20430 | |
80 |
WIEGER Roger Emersom
COTTON June Ellen |
1 Oct 1994 | Oakley, Contra Costa CA | I37045 I37030 |
Matches 1 to 80 of 317
# | Last Name, Given Name(s) | Baptism | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
PETHICK William |
Oct 1707 | Poughill CON | I26317 |
2 |
SHORT John Cottle |
Between Oct 1839 and Dec 1839 | Bradworthy DEV | I10649 |
3 |
PILLMAN Emala |
Between Oct 1868 and Dec 1868 | Bideford (District Registration) DEV | I1048 |
4 |
BEER Les |
Between Oct 1983 and Dec 1983 | Stratton CON | I24722 |
5 |
HONEY Elizabeth |
1 Oct 1820 | Stratton CON | I26299 |
6 |
SMALE Fanny |
1 Oct 1837 | Great Torrington DEV | I27149 |
7 |
HARDY Frederick |
1 Oct 1847 | Lot 34, Queens, PEI | I38478 |
8 |
SOLOMON Thomas Augustine |
1 Oct 1870 | Hayle CON | I29256 |
9 |
ANDREW Ida Alice |
1 Oct 1871 | PEI | I30821 |
10 |
SOBEY William Thomas |
1 Oct 1872 | Perranzabuloe CON | I29808 |
11 |
DREW Susanna |
2 Oct 1786 | Sutcombe DEV | I42990 |
12 |
LANE Ann |
2 Oct 1796 | Bridgerule DEV | I14066 |
13 |
HOCKRIDGE John |
2 Oct 1803 | Pancrasweek DEV | I31811 |
14 |
MCLAUGHLIN Michael |
2 Oct 1859 | Athboy MEA | I9036 |
15 |
CRISP Charles Birch |
2 Oct 1867 | St. Peter, Bristol GLS | I31186 |
16 |
ANDREW Fanny Coates |
2 Oct 1881 | PEI | I30826 |
17 |
BEER John Ashton |
2 Oct 1881 | Kilkhampton CON | I29463 |
18 |
WERRING Susanna |
3 Oct 1699 | Boyton CON | I25713 |
19 |
WALTER John |
3 Oct 1786 | Kilkhampton CON | I3347 |
20 |
LARK James |
3 Oct 1790 | Launcells CON | I42162 |
21 |
BARRETT Ann |
3 Oct 1802 | Kilkhampton CON | I38100 |
22 |
HOCKRIDGE William |
3 Oct 1813 | Kilkhampton CON | I31255 |
23 |
WALTER William |
3 Oct 1822 | Shebbear DEV | I22692 |
24 |
GRIGG Thomas |
3 Oct 1841 | Kilkhampton CON | I30081 |
25 |
WESTAWAY Athaliah |
3 Oct 1845 | Bradworthy DEV | I43060 |
26 |
PEARD Annie Elizabeth Susanna |
3 Oct 1860 | Torrington DEV | I5718 |
27 |
BEER William Lawrence |
3 Oct 1883 | Kilkhampton CON | I29464 |
28 |
MITCHELL Thomas William Beer |
3 Oct 1894 | Great Torrington DEV | I25208 |
29 |
DARCH Clarice Edna |
3 Oct 1907 | All Saints', Llanelli CMN | I37404 |
30 |
SAUNDERS Roger |
4 Oct 1638 | Kilkhampton CON | I1425 |
31 |
BRIMACOMBE Ann |
4 Oct 1801 | Hartland DEV | I3620 |
32 |
TREMEERE Mary |
4 Oct 1807 | Bradworthy DEV | I2972 |
33 |
BRAY Mary |
4 Oct 1812 | Cookbury DEV | I15197 |
34 |
JENNINGS Richard |
4 Oct 1813 | Bradworthy DEV | I20583 |
35 |
GRILLS Ann |
4 Oct 1818 | Bradworthy DEV | I20464 |
36 |
BANBURY Thirza |
4 Oct 1830 | Launcells CON | I25630 |
37 |
WICKETT John |
4 Oct 1835 | Launcells CON | I35652 |
38 |
ASHTON Francis John |
4 Oct 1867 | Kilkhampton CON | I20352 |
39 |
CORNISH Honour |
5 Oct 1684 | Poughill CON | I26307 |
40 |
EASTAWAY Joanna |
5 Oct 1777 | Ilfracombe DEV | I24816 |
41 |
SNELL Rachael |
5 Oct 1788 | Great Torrington DEV | I25735 |
42 |
HENDER Eliza |
5 Oct 1819 | Holsworthy DEV | I42672 |
43 |
WALTER Elizabeth |
5 Oct 1827 | Bradworthy DEV | I5706 |
44 |
WERRY William |
5 Oct 1834 | Bible Christian Chapel, St. Neot CON | I34358 |
45 |
MATTHEWS Emily |
5 Oct 1862 | Chilwell VIC | I9239 |
46 |
MATTHEWS Emma |
5 Oct 1862 | Chilwell VIC | I9240 |
47 |
BAGELLHOLE Joane |
6 Oct 1664 | Kilkhampton CON | I20826 |
48 |
WALTER John |
6 Oct 1754 | Bradworthy DEV | I2895 |
49 |
INCH Elizabeth |
6 Oct 1782 | St. Andrew's Church, Sutcombe DEV | I3363 |
50 |
HICKS Elizabeth |
6 Oct 1816 | Launcells CON | I41073 |
51 |
ASHTON Thomas |
6 Oct 1822 | Boyton CON | I26449 |
52 |
WARREN Thomas |
6 Oct 1833 | St. Austell CON | I41161 |
53 |
CANN Lewis |
6 Oct 1845 | Bradworthy DEV | I43154 |
54 |
OKE Mary Ann |
6 Oct 1846 | Bradworthy DEV | I33698 |
55 |
WESTAWAY Elijah |
6 Oct 1850 | Bradworthy DEV | I16241 |
56 |
HARDY Harry John Hamilton |
6 Oct 1883 | York, Queens PEI | I38484 |
57 |
JOLLY Gladys Mary |
6 Oct 1896 | Par CON | I29347 |
58 |
HOWATT Jerry Leigh |
6 Oct 1909 | PEI | I30999 |
59 |
WALTER Gennie |
7 Oct 1686 | Bradworthy DEV | I2564 |
60 |
HORRELL Flora |
7 Oct 1793 | Kilkhampton CON | I799 |
61 |
HOPPER William |
7 Oct 1818 | Poughill CON | I17399 |
62 |
HERN Grace |
7 Oct 1821 | Shebbear DEV | I34520 |
63 |
HERN William |
7 Oct 1821 | Shebbear DEV | I34521 |
64 |
COTTLE Joshua |
7 Oct 1848 | Bible Christian, Kilkhampton Circuit, Kilkhampton CON | I20270 |
65 |
ANDREW Mary |
7 Oct 1859 | Creed CON | I37925 |
66 |
MITCHELL Edwin Richard |
7 Oct 1863 | Madras, Tamil Nadu, India | I34678 |
67 |
JOHNS Joseph |
7 Oct 1866 | St. Matthew, Bethnal Green LND | I43300 |
68 |
PICKARD Margaret Saunders |
7 Oct 1874 | Stratton CON | I22735 |
69 |
SMITH Laura Annie Martin |
7 Oct 1877 | St. James, Westminster LND | I29979 |
70 |
WOOLNOUGH Elsie Willsmer |
7 Oct 1877 | Essendon VIC | I41519 |
71 |
EASTAWAY John |
8 Oct 1746 | Ilfracombe DEV | I24774 |
72 |
TREWIN John |
8 Oct 1770 | Kilkhampton CON | I25987 |
73 |
EASTAWAY Thomas |
8 Oct 1780 | Ilfracombe DEV | I24817 |
74 |
ASHTON John |
8 Oct 1781 | Bradworthy DEV | I25326 |
75 |
CLOAK John |
8 Oct 1809 | Hartland DEV | I10978 |
76 |
GRILLS John |
8 Oct 1809 | Kilkhampton CON | I33806 |
77 |
HEARD Thomas |
8 Oct 1809 | Poughill CON | I32021 |
78 |
WALTER Ann |
8 Oct 1815 | Bradworthy DEV | I16309 |
79 |
JENNINGS Richard |
8 Oct 1844 | Bradworthy DEV | I20585 |
80 |
MATTHEWS John Thomas |
8 Oct 1869 | VIC | I9242 |
Matches 1 to 61 of 61
# | Last Name, Given Name(s) | Cremated | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
TREWIN Lawrence John |
Oct 1942 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I19027 |
2 |
Dr. HUIE John Ziegler |
Oct 1948 | Northern Suburbs Memorial Garden and Crematorium, North Ryde NSW | I15276 |
3 |
POWER Clyde Joslin |
Oct 1966 | Altona Memorial Park, Altona VIC | I13886 |
4 |
WILLIAMS Beatrice Maud |
Oct 1978 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I34020 |
5 |
FISHER Elizabeth |
Oct 1990 | Lawn Cemetery, Hamilton VIC | I1935 |
6 |
MCKAY Norma Frances |
Oct 2002 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I32162 |
7 |
ARNOLD Betty May |
Oct 2013 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I4485 |
8 |
BIRT Colin Maxwell |
2 Oct 2017 | Cirrus Chapel, Bunnerong Memorial Park | I9966 |
9 |
MCROBINSON Lucy Alma |
3 Oct 1988 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I15844 |
10 |
BENNINGTON Percy Glen |
3 Oct 2008 | Altona Memorial Park, Altona VIC | I32260 |
11 |
CHESTER Samuel |
4 Oct 1961 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I11099 |
12 |
NORRIS Bessie |
4 Oct 2005 | Altona Memorial Park, Altona VIC | I9332 |
13 |
TREWIN John Thomas |
5 Oct 1964 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I19319 |
14 |
TREWIN John Hedley |
6 Oct 1943 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I19678 |
15 |
STRICKLAND Victoria Bradbury Tilley |
6 Oct 1958 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I2255 |
16 |
HARRISON Evelyn Florence |
6 Oct 1977 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I7438 |
17 |
JARVIS Flora Belle |
6 Oct 1997 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I32281 |
18 |
WILLMOTT Irene Sylvia |
6 Oct 2017 | Eastern Cemetery, Geelong VIC | I13575 |
19 |
COOK Mabel Constance |
7 Oct 1948 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I32410 |
20 |
HILL Graham Rowland |
7 Oct 1980 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I19772 |
21 |
BRIMACOMBE Elva Annie |
7 Oct 1986 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I33979 |
22 |
HEARD Roger John Bromell |
7 Oct 1991 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I8950 |
23 |
WRIGHT-SMITH John Chadwell |
7 Oct 1997 | Gippsland Memorial Park, Traralgon VIC | I4522 |
24 |
SHEARER Dorine Annie |
7 Oct 1998 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I7477 |
25 |
WELLS William Elliott |
8 Oct 1985 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I1576 |
26 |
MCGREGOR Ken Westwood |
8 Oct 1997 | Purewa Cemetery and Crematorium, Auckland NZ | I1672 |
27 |
HANLON Nulma Helen Doreen, (m.n. HANLON) |
8 Oct 1999 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I8808 |
28 |
BOND Oscar Edward |
9 Oct 1973 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I4448 |
29 |
DUNSTER Marion May |
9 Oct 1973 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I4447 |
30 |
LINTHORNE Harold Walter |
10 Oct 1951 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I13191 |
31 |
SHELDON Joyce Maree |
10 Oct 1997 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I33564 |
32 |
MULLARD William |
11 Oct 1972 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I13307 |
33 |
CAVANAGH Joseph Robert |
11 Oct 1990 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I7445 |
34 |
YATES Phyllis Coral |
11 Oct 2004 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I7455 |
35 |
TREWIN Mary Grace |
12 Oct 1971 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I18909 |
36 |
LEIGH Rhoma Lilian |
15 Oct 2008 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I6485 |
37 |
MCGOUGH James Keith |
16 Oct 1990 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I12961 |
38 |
TREWIN Jean Alice |
17 Oct 1991 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I15907 |
39 |
LETHBRIDGE Ernest |
18 Oct 1946 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I1782 |
40 |
BENNETT George William |
18 Oct 1949 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I567 |
41 |
MCKASKEEL Nancy Roberta |
18 Oct 1992 | I39985 | |
42 |
DELANEY Rosetta |
18 Oct 2005 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I7154 |
43 |
EDWARDS JoAn |
18 Oct 2022 | Moses Lake, Grant WA | I36382 |
44 |
HAM Reginald Leslie |
20 Oct 1950 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I6444 |
45 |
JAMES Keith Maxwell |
20 Oct 1977 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I38867 |
46 |
ARMISTEAD Edwin Charles |
20 Oct 2017 | I12596 | |
47 |
ECKHARDT William |
23 Oct 1970 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I7386 |
48 |
FORMBY Richard Harper |
24 Oct 1944 | WestTerrace Cemetery and Crematorium, Adelaide SA | I36876 |
49 |
TUCKER Arthur Joseph |
24 Oct 1974 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I640 |
50 |
ROBINS Gertrude Mary Eleanor |
24 Oct 1990 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I11644 |
51 |
MASHITER Thomas Rimmon |
25 Oct 1957 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I7608 |
52 |
BLACKWELL Julie Elizabeth |
25 Oct 1994 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I1885 |
53 |
EMERY Muriel Goulburn |
25 Oct 2002 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I4520 |
54 |
COLLIS James King |
26 Oct 1970 | New Cemetery & Crematorium, Ballarat VIC | I11653 |
55 |
BOYS Edwin Noel |
27 Oct 1999 | Geelong Memorial Park and Crematorium, Armstrong Creek VIC | I42068 |
56 |
SUMNER Arthur Westwood, (aka HIDE) |
28 Oct 1974 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I3837 |
57 |
ROGERS May Elizabeth |
28 Oct 1983 | Springvale Botanical Cemetery, Springvale VIC | I6269 |
58 |
WENSOR Minnie |
28 Oct 2008 | Fawkner Memorial Park, Fawkner VIC | I19293 |
59 |
SMALE Constance Margaret |
29 Oct 2004 | Bunurong Memorial Park, Bangholme VIC | I11618 |
60 |
NORRIS Ettie Alice |
31 Oct 2002 | Altona Memorial Park, Altona VIC | I9329 |
61 |
ROGERS George Herbert |
31 Oct 2003 | Western Public Cemetery, Geelong VIC | I8210 |
Matches 1 to 4 of 4
# | Last Name, Given Name(s) | Immigration | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
TREADWELL James Francis, JP |
Oct 1849 | Port Phillip VIC aboard the "Tasman" | I3821 |
2 |
WHITE Herbert Edward |
15 Oct 1913 | Melbourne VIC aboard TSS 'Geelong' | I3511 |
3 |
ALLIN Benjamin Axford, JP |
28 Oct 1850 | Port Phillip VIC aboard the "Gipsy Queen" | I3252 |
4 |
WALTER Matilda Jane |
28 Oct 1850 | Port Phillip VIC aboard 'Gipsy Queen' | I9909 |
Matches 1 to 3 of 3
# | Last Name, Given Name(s) | Inquest | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
HERD Walter Edward |
8 Oct 1920 | NSW Inquest No: 1920/1114 | I3467 |
2 |
MCNAMA Vera Beatrice |
17 Oct 1949 | Colac VIC | I12145 |
3 |
STRICKLAND Kenneth Vincent |
17 Oct 1949 | Inquest No: 1949/1395 | I2478 |
Matches 1 to 37 of 37
# | Last Name, Given Name(s) | Military | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
LAMERS James Sylvester |
Between 1 Oct 1941 and 29 Jan 1946 | Served during WWII as No. V190171, Pte. with the 22nd. Battalion, 2nd. AIF. | I11084 |
2 |
STODGELL John Keith |
Between 1 Oct 1942 and 7 Jan 1946 | Australia and New Guinea | I9726 |
3 |
GEMMER Louis Bernhart |
Between 3 Oct 1917 and 18 Apr 1919 | Ypres, Ainse-Marne, Velse Sector, Toulon Sector, St. Mihiel, Verdan Sector and Argonne Woods | I27942 |
4 |
KECK Thomas Linton |
Between 3 Oct 1938 and 22 Feb 1974 | Served in the RAAF as No. 03525, reached the rank of Wing Commander | I2531 |
5 |
WALTER Robert Clive |
Between 3 Oct 1941 and 30 Mar 1943 | Served during WWII as No. V160053, Private, 23/21 Battalion, Australian… | I13026 |
6 |
WALTER Stanley Alexander |
3 Oct 1941 | Served during WWII as a Private with 2 ACTSC (No: V160378). | I1144 |
7 |
VINSON Thomas |
Between 8 Oct 1864 and 17 Jul 1865 | Served in the Union Army during the American Civil War as a Private in the… | I27017 |
8 |
HOLTHAM William Earle Stuart |
8 Oct 1941 | Enlisted as No. V300149, Signalman with 4 Div Signals, 2nd AIF. | I11100 |
9 |
JOHNSTONE Norman Peter |
Between 10 Oct 1916 and 1 Sep 1919 | Western Front in FRA and BEL | I1352 |
10 |
GEORGE John Stawell |
Between 11 Oct 1916 and 12 Oct 1917 | Western Front in FRA and BEL | I6335 |
11 |
SHIELLS Leslie John |
Between 12 Oct 1914 and 12 May 1915 | Australia, Egypt and Turkey | I24878 |
12 |
PAUL Terence Scott |
Between 14 Oct 1942 and 8 Apr 1946 | Served during WWII as No. NX129179 (N33457), Pte., 2/4 Australian Infantry… | I15226 |
13 |
PAUL William Scott |
Between 15 Oct 1940 and 11 Jun 1941 | Served during WWII as No. NX70388, Lieut., 3rd. Anti-Tank Regiment, Royal… | I15225 |
14 |
STRICKLAND Darryll Maxwell, RFD ED |
Between 15 Oct 1969 and 29 Oct 1969 | Served in South Vietnam as 392528, Lt-Col, 2nd. Battalion, The Royal… | I2259 |
15 |
MATTHEWS Arthur Robert Thomas |
Between 17 Oct 1916 and 22 Jul 1919 | Australia, UK, France and Belgium | I4544 |
16 |
FARR Walter Percy Joshua, DSO |
Between 18 Oct 1914 and 31 Mar 1919 | Gallipoli, Turkey and the Middle East. | I9278 |
17 |
BEAL James Herbert |
Between 18 Oct 1917 and 6 Nov 1919 | Australia and the Middle East | I42794 |
18 |
HERD Margaret Esma |
Between 18 Oct 1943 and 14 Nov 1945 | AUS | I3494 |
19 |
HUIE George Gordon |
Between 19 Oct 1918 and 31 Dec 1918 | Served very late in WWI as No. 96182, Private in the AIF. Did not serve… | I15268 |
20 |
HOCKRIDGE Robert Charles |
Between 20 Oct 1914 and 24 Jul 1915 | Australia, Egypt and Turkey | I31960 |
21 |
HAHN Gordon Francis, (twin) |
Between 20 Oct 1915 and 18 Feb 1919 | Canada, England and the Western Front | I33623 |
22 |
WALTER James Pearson |
21 Oct 1942 | Served during WWII as a Sergeant with 1 Aust. Armoured Division, 2nd AIF… | I523 |
23 |
HOLTHAM William Earle Stuart |
22 Oct 1942 | Perth WA | I11100 |
24 |
YATES Margaret Ethel |
23 Oct 1944 | Served during WWII as an Aircraftwoman at RAAF Headquarters (No: 174559). | I7469 |
25 |
BUXTON James Ashworth |
Between 24 Oct 1916 and 18 May 1917 | Served during WWI as No. 3117, Private, 58th. Battalion, Australian… | I29359 |
26 |
DARLING James Joseph Richard |
Between 24 Oct 1916 and 17 Apr 1919 | Canada, England and the Western Front | I39595 |
27 |
PAUL Harold Arthur, VD, MID |
Between 25 Oct 1899 and 23 Jan 1901 | South Africa | I15216 |
28 |
HOOPER George Frederick Race |
Between 25 Oct 1939 and 5 Feb 1947 | Australia, Middle East and Greece | I9081 |
29 |
DUDLEY Job |
Between 26 Oct 1939 and 9 Oct 1945 | Australia, Middle East and New Guinea | I32337 |
30 |
BRAZIL Thomas Joseph |
27 Oct 1943 | Served secondly as No: 438563 with the RAAF as a Flight Sgt. | I4416 |
31 |
CALVERT Edwin Walter |
Between 28 Oct 1916 and 4 Nov 1919 | Served during WWI as No. 33154, Gunner (Driver), 11th. Australian Field Artillery Brigade AIF | I36102 |
32 |
CALVERT Edwin Walter |
Between 28 Oct 1916 and 4 Nov 1919 | Served during WWI as No. 33154, Gunner (Driver), 11th. Australian Field… | I36102 |
33 |
BUTTON Allen Dale |
Between 28 Oct 1969 and 17 Aug 1973 | Served during the Vietnam War as a SSgt in the US Air Force | I39046 |
34 |
DOWNING Robert Clifford |
Between 29 Oct 1917 and 17 Jul 1919 | Australia, England and the Western Front | I35855 |
35 |
BALLINGER Ian Wesley |
Between 29 Oct 1942 and 1 Mar 1946 | Served during WWII as No. 120197, LAC, 11 Communications Unit, RAAF. | I4050 |
36 |
HERD Melva Lynette |
Between 29 Oct 1942 and 2 Apr 1947 | AUS | I3493 |
37 |
WALTER Royland Allin, MC |
Between 30 Oct 1916 and 29 Sep 1918 | Canada, England and France | I16834 |
Matches 1 to 6 of 6
# | Last Name, Given Name(s) | Military Award | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
SLEE William |
1 Oct 1946 | Mentioned in Despatches (MID) | I30746 |
2 |
Squadron Leader CLEAVER Richard Frank Wharton, DSO, DFC, MWO.4 |
3 Oct 1944 | Distinguished Flying Cross (DFC) | I1070 |
3 |
TREADWELL James John, MM |
5 Oct 1917 | near Zonnebeke BEL | I4500 |
4 |
BENNETT Harold Frederick George, DFM |
19 Oct 1943 | over Mannheim and Ludwigshafen in Germany | I13171 |
5 |
Squadron Leader CLEAVER Richard Frank Wharton, DSO, DFC, MWO.4 |
29 Oct 1943 | Distinguished Service Order (DSO) | I1070 |
6 |
PIPER William James Loan, MM |
31 Oct 1917 | Somme, Hauts-de-France FRA | I20376 |
Matches 1 to 9 of 9
# | Last Name, Given Name(s) | Probate | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
MATTHEWS Vera Winifred |
3 Oct 1977 | Melbourne VIC | I36142 |
2 |
MITCHELL Evelyn Sarah |
5 Oct 1959 | Melbourne VIC | I432 |
3 |
CALVERT Edwin Walter |
6 Oct 1965 | Melbourne VIC | I36102 |
4 |
ARNOLD Betty May |
8 Oct 1973 | I4485 | |
5 |
WALTER James Dingwall Ernest |
14 Oct 1970 | Melbourne VIC | I1558 |
6 |
MATTHEWS Edward James |
18 Oct 1946 | Melbourne VIC | I9241 |
7 |
WALTER Storey Fenwick |
18 Oct 1971 | Melbourne VIC | I2639 |
8 |
WALTER Alice Anna |
22 Oct 1964 | Melbourne VIC | I668 |
9 |
MCGINTY Leila Genevieve |
26 Oct 1976 | Melbourne VIC | I3820 |
Matches 1 to 3 of 3
# | Last Name, Given Name(s) | Residence | Person ID | |
---|---|---|---|---|
1 |
RATTENBURY Betty Mary Margaret |
Oct 2001 | QLD | I5767 |
2 |
WALTER Ann |
6 Oct 1808 | Bradworthy DEV | I2873 |
3 |
WALTER Hugh Oxenham |
23 Oct 1845 | Sutcombe DEV | I3299 |